Tajomstvo úrokov z úroku nechápal ani génius Einsteinovho formátu.
Inflácia ako makroekonomický fenomén je z pohľadu sporiteľov naozajstná sviňa. Predstavte si, že celý život si sporíte a reálnu kúpyschopnosť vám aj tak zožerie inflácia. Stane sa to, že ceny jednoducho stúpnu rýchlejšie, ako si vy stačíte zúročiť svoje úspory. Reálne si za svoje peniaze nekúpite viac ani po desaťročiach zloženého úročenia. Tajomstvo úrokov z úroku pritom nechápal ani génius Einsteinovho formátu.
Osud ľudstva a osud svíň je však historicky podmienený. Jeden druh uľahčuje bytie tomu druhému. Pre ľudí je bravčové mäso dôležitým zdrojom proteínov a exponenciálna expanzia ľudstva bez svíň by zrejme nebola možná. Cenové následky epidémie afrického moru ošípaných na začiatku minulého roka znášame dodnes. Z trhu zmizli milióny svíň a cena kilogramu bravčového stúpla o polovicu. Svinská inflácia!
Zdraženie bravčového ľudí postupne priviedlo k alternatívam a cena jatočných svíň dlhodobo klesá. Africký mor svíň však vystriedala pandémia COVID-19 u ľudí. Ochrana zdravia sa stala najvyššou prioritou, ale jej vedľajším účinkom je prerušenie medzinárodného obchodu s dobytkom. Cena jatočných svíň od začiatku roka preto klesla o štvrtinu. V severnej Amerike produkcia svíň klesla o polovicu a v obavách z toho, že z pultov mäsiarstiev zmizne bravčové, dostali americké mäsokombináty obnovu prevádzky od prezidenta Trumpa príkazom.
Pokles cien spôsobí rast dopytu spotrebiteľov. Navyše väčšina ľudí je zavretých doma a drahšie alternatívy hovädzieho mäsa či rýb si v súčasnej situácii ekonomickej neistoty vyberať nebude. To všetko sú faktory, ktoré hrajú do karát cenovému rastu svíň. Aj táto kríza prosto dokázala, že byť sviňou sa oplatí.
Autor: Mario Blaščák