Ďalšie kolo vyjednávaní o budúcich vzťahoch Európskej únie a Veľkej Británie neprinieslo zásadné zblíženie postojov v kľúčových otázkach. V piatok to vyhlásili hlavní vyjednávači oboch strán Michel Barnier a David Frost.
Síce na témy rozhovorov mali rozdielny pohľad, no zhodli sa aspoň v jednom, že tempo vyjednávaní sa musí výrazne zrýchliť. Barnier navrhol usporiadať ďalšie kolo ešte do konca júna, kedy vyprší možnosť predĺženia prechodného obdobia.
Podľa šéfa unijného vyjednávacieho tímu sa nepodarilo vyriešiť najmä problém rybolovu či zladenia pravidiel hospodárskej súťaže, ktoré sú pre Brusel podmienkou pre vyjednávanie o voľnom obchode.
„Máme stále veľmi ďaleko k dohode, ku ktorej sme sa zaviazali v politické deklarácii,“ vyhlásil Barnier s odkazom na právne nezáväzný dokument, podpísaný pred britským odchodom z EU.
Brusel na základe tej deklarácie požaduje, aby Británia zladila s Úniou prístup v otázkach štátnej podpory, sociálnych práv či ochrany prírody. Na plnenie pravidiel by mal podľa Barniera dohliadať unijný súd, čo ale Londýn odmieta.
Zatiaľ čo Únia na základe požiadaviek svojich pobrežných štátov trvá na zachovaní súčasných kvót pre rybolov v britských vodách, ostrovné krajiny chcú výpočet zmeniť tak, aby bol výhodnejší pre ich rybárov.
„Pokiaľ máme dospieť k nejakému pokroku, je jasné, že musíme zintenzívniť a zrýchliť vyjednávania,“ uviedol už po 4. kole vyjednávaní Frost. Londýn sa podľa neho snaží o vyváženú dohodu, ktorá by zastrešila všetky oblasti, avšak na svojich stanoviskách v otázkach rybolovu či „rovnakých pravidiel hry“ trvá.
Patovú situáciu majú v polovici júna vyhodnotiť zástupcovia Európskej komisie a britskej vlády. Následne sa britský premiér Boris Johnson chystá do Bruselu na stretnutie so špičkami EU. Veľká Británia je kvôli zablokovaným jednaniam pod zvýšeným tlakom predĺženia prechodného obdobia, ku ktorému ju vyzývajú unijní členovia a Londýn oň môže požiadať najneskôr do konca júna.
Johnson a jeho ľudia však predĺženie tejto lehoty rázne odmetajú, pretože počas jeho trvania by VB musela dodržiavať rovnaké podmienky ako členské krajiny EU, napriek tomu, že už na chod Únie nemá žiadny vplyv.
Podľa nedávneho prieskumu by pritom viac ako 3/4 Britov podporila predĺženie prechodného obdobia, pokiaľ by to oficiálne EU navrhla.
Pokiaľ sa vyjednávacia lehota neposunie a zároveň obe strany nedospejú do konca roka k dohode, vzájomný obchod budú od januára 2021 zaťažovať cla a kvóty. Podľa analytikov by to zhoršilo situáciu ekonomík na oboch stranách Lamanšského prielivu, ktoré sa recesii ako následku korona pandémie nevyhnú.
Barnier ani Frost v piatok o posúvaní prechodného obdobia nehovorili, obaja len zhodne konštatovali, že čas na vyjednávanie sa významne kráti. Frost poznamenal, že dohoda by mala byť hotová v dostatočnom predstihu, aby ľudia aj firmy vedeli ako bude vyzerať cestovanie či obchod cez Lamanšský prieliv od budúceho roku. Barnier vyhlásil, že vyjednávania by mali byť ukončené najneskôr v októbri, aby parlamenty na oboch stranách mali dostatok času na schválenie prípadnej dohody. Čas sa výrazne kráti a dohoda je ešte na míle vzdialená.