Od vypuknutia pandémie Covid-19 je stále viac na mieste otázka čo bude ďalej s realitným trhom. Hneď v úvode treba spomenúť, že nehnuteľnosti sú z dlhodobého hľadiska považované za veľmi bezpečné aktívum a kríza je jav cyklický, prichádza prirodzene, vždy po období hospodárskeho blahobytu. Pandémiu Covid-19 môžeme označiť za akú si rozbušku, ktorej výsledkom je celý rad už známych negatívnych dopadov na ekonomiku. Niektoré vidno okamžite, iné sa prejavia neskôr. Práve dopady na realitný trh sú viditeľné ako posledné. Trh s nehnuteľnosťami totiž poháňa zotrvačnosť a je do značnej miery závislý od výkonnosti ekonomiky a bankového financovania. Otázkou najbližších týždňov bude, či sa život a ekonomika budú schopné vrátiť do normálu, alebo sa nepodarí rozbehnúť spotrebu, začne rásť nezamestnanosť a obmedzí sa poskytovanie úverov.

Okamžitý dopad pandémie na realitný trh bol viditeľný iba v segmente tzv. investičných nehnuteľností využívaných na krátkodobý prenájom typu Airbnb. Ihneď po obmedzení pohybu a cestovania pribudlo len v hlavnom meste na trh dlhodobých nájmov do 1000 nových bytov, pôvodne využívaných na krátkodobý prenájom. Čo sa týka predaja nehnuteľností, momentálne na trhu vládne status quo. Predávajúci stále držia pôvodné ceny a tvária sa, že sa nič nedeje a rast cien pokračuje. Kupujúci začínajú vyčkávať a dúfajú, že ceny padnú. Čo momentálne drží bratislavský realitný trh v pohybe je paradox spôsobený zdĺhavými povoľovacími procesmi na nové projekty, ktorého výsledkom je stále relatívne nízka ponuka nehnuteľností a prirodzený dopyt kupujúcich, ktorí musia nákup nehnuteľností realizovať bez ohľadu na fázu realitného cyklu.

Aké sú ale vyhliadky do budúcnosti? Psy štekajú, karavána ide ďalej. Pokiaľ začne výraznejšie rásť nezamestnanosť, prirodzene poklesne dopyt po novom bývaní. Už teraz banky veľmi prísne posudzujú nielen žiadateľov o úver ale aj ich zamestnávateľov, či budú schopní udržať pracovné miesta. Obmedzenie poskytovania úverov spolu s rastom nezamestnanosti a avizovaným prepadom výkonnosti národného hospodárstva neveštia nič dobré. Na druhej strane sa očakáva mnohomiliardová pomoc celej EÚ. Pokiaľ by ECB opätovne pristúpila ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu, pravdepodobne by sa to už nezaobišlo bez výraznejšieho rastu inflácie. Vtedy je dobré svoje peniaze uložiť do bezpečného prístavu, respektíve ich premeniť na bezpečné aktívum ktorým sú určite kvalitné nehnuteľnosti. Z dlhodobého hľadiska je to profitabilná a hlavne hmatateľná, relatívne rýchlo likvidná investícia. V prípade vysokej inflácie je ešte lepšie svoje equity kombinovať s úverovým financovaním a využiť tak pákový efekt. Zjednodušene povedané, trh môže ísť ďalej systémom bonitní budú kupovať kvalitné nehnuteľnosti, aby ochránili svoje peniaze a menej bonitní budú predávať, aby im banka nehnuteľnosti nezobrala keď prídu o prácu a nebudú mať z čoho splácať úvery…

                                                                                

   PhDr. Ing. Mgr. Juraj Gľonda, RSc.

    privátny realitný konzultant

                  *   *   *   *   *                                            

www.KvalitneNehnutelnosti.sk

                          

                                                                                     

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *