Čína sa dohodla s Európskou úniou a schválili investičnú dohodu. Tá pomôže európskym firmám získať lepší prístup na čínsky trh a zároveň zabezpečí zlepšenie podmienok na pôsobenie európskych spoločností na najväčšom ázijskom trhu.

Rokovania o dohode, ktorú oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, trvali takmer sedem rokov. Podľa informácií agentúry Reuters sa však očakáva, že potrvá ešte minimálne ďalší rok, kým vstúpi do platnosti.

Vzniknutá dohoda umožní vzájomné investície do viacerých hospodárskych sektorov. Európske firmy by mohli vstúpiť napríklad do oblasti realít, reklamy, námornej dopravy, súkromných nemocníc či systému rezervácie leteniek. Umožňuje tiež zrušiť niektoré požiadavky, napríklad, že firmy môžu pôsobiť v Číne iba v rámci spolupráce s čínskymi partnermi.

Na základe dohody by sa malo zabrániť nelegálnej štátnej pomoci s cieľom zvýhodniť vlastné firmy a zabezpečiť tak spravodlivú hospodársku súťaž. Podľa slov von der Leyenovej, Európska únia je otvorená biznisu, očakáva však dodržiavanie reciprocity, spravodlivej hospodárskej súťaže a hodnôt. Čína tiež prisľúbila ratifikáciu dohovoru Medzinárodnej organizácie práce o zákaze nútenej práce.

Peking prisľúbil väčšiu transparentnosť v oblasti dotácií, ako aj to, že štátne firmy nebudú znevýhodňovať zahraničných investorov. Tiež je pripravený zakázať nútený transfer technológií zahraničných firiem, dodala agentúra Reuters.

Riaditeľ Európskeho centra pre medzinárodnú politickú ekonómiu Hosuk Lee-Makiyama však uviedol, že aj keď samotný text dohody nepoukazuje na priame benefity pre Čínu, tá by ju nepodpísala, ak by z toho v budúcnosti nič nemala. “Žiada mocnosť, tobôž Čína, nedá nič zadarmo, takže niečo za to očakáva. Iba to v dohode nie je uvedené, ” povedal Lee-Makiyama.

Peter Falis

Written by 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *