Dobré výsledky krajín južnej Európy v piatok pomohli dosiahnuť lepšie výsledky pre európske hospodárstvo, než sa očakávalo. Podľa údajov, ktoré zverejnil Eurostat, sa krajiny EÚ v druhom štvrťroku dostali z dvojitej recesie s rastom väčším o 1,9%, ako v predchádzajúcom štvrťroku. Ekonomika v 19 krajinách, ktoré používajú euro, vzrástla o 2%. Taliansko, ktoré zaznamenalo až 128 000 úmrtí v dôsledku pandémie a hlbokú recesiu, bolo veľkým pozitívnym prekvapením a po oživení spotrebiteľských výdavkov vzrástlo o 2,7%.
Medzitým sa rast vrátil aj do veľkých ekonomík ako Francúzsko, ktoré v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástlo o 0,9% a Nemecko, ktoré po prudkom poklese o 2,1% v prvom štvrťroku zaznamenalo rast 1,5%. Najmä nemecké automobilky vykázali silné zisky napriek nedostatku polovodičových súčiastok, pretože globálne trhy s automobilmi sa zotavujú, a to najmä v prípade vozidiel s vyššou cenou, ktoré predávajú Mercedes-Benz a luxusné značky Volkswagen, Audi a Porsche.
Pomalé očkovanie brzdilo európske hospodárstvo v prvej časti roka, ale odvtedy stabilne napreduje. Šírenie nákazlivejšieho variantu delta viedlo k predpovediam, že ekonomický vzostup sa môže spomaliť, nie však zastaviť. Cestovanie a cestovný ruch, kľúčové pre štáty ako Španielsko alebo Grécko, sa síce zotavujú, no veľmi pomaly.
“Vzhľadom na to, že španielska ekonomika sa spolieha na cestovný ruch, je obzvlášť zraniteľná voči variantu delta, ktorý už prinútil niekoľko regiónov v krajine zaviesť nové obmedzenia, zatiaľ čo zahraničné vlády odrádzajú od výletov na Pyrenejský polostrov,” povedal Edoardo Campanella, ekonóm spoločnosti UniCredit Bank.