Niekedy je to najťažšie na šetrení peňazí práve začať. Dali sme dokopy zopár rád, ktoré vám môžu pomôcť vypracovať jednoduchú a realistickú stratégiu, aby ste si šetrili na všetky svoje krátkodobé aj dlhodobé ciele.
Zaznamenávajte si svoje výdavky
Prvým krokom, ako začať šetriť, je zistiť koľko miniete. Sledujte všetky svoje výdavky – to znamená každú kávu, položky do domácnosti aj prepitné. Hneď ako budete mať všetky údaje, usporiadajte si ich podľa kategórií, ako sú energie, potraviny, hypotéka a vyhodnoťte celkovú sumu. Pomocou výpisov z bankového účtu sa uistite, že ste presní a na nič ste nezabudli.
Rozpočet na úspory
Keď máte predstavu o tom, koľko za mesiac miniete, môžete začať organizovať zaznamenané výdavky do funkčného rozpočtu. Váš rozpočet by mal načrtnúť, aké sú vaše výdavky v porovnaní s príjmom – aby ste si mohli naplánovať svoje výdaje a obmedziť nadmerné míňanie. Nezabudnite na výdavky, ktoré sa vyskytujú pravidelne, ale nie každý mesiac, ako napríklad servis auta.
Nájdite spôsoby, ako môžete svoje výdavky znížiť
Ak sú vaše výdavky také vysoké, že nemôžete ušetriť toľko, koľko by ste chceli, možno je načase ich obmedziť. Identifikujte nepodstatné veci na ktoré môžete minúť menej, napríklad na večer v bare alebo kávu s priateľmi. Hľadajte však aj spôsoby, ako ušetriť na fixných mesačných výdavkoch, ako je televízia alebo paušál. Stojí za to si z času na čas prezrieť ponuky na trhu.
Stanovte si cieľ na ktorý si sporíte
Jeden z najlepších spôsobov, ako naozaj ušetriť, je stanoviť si cieľ. Začnite tým, že si premyslíte, na čo by ste chceli šetriť – možno sa budete ženiť, plánujete dovolenku alebo si sporíte na dôchodok. Potom zistíte, koľko peňazí budete potrebovať a ako dlho môže trvať, kým ich našetríte.
Tu je zopár príkladov krátkodobých a dlhodobých cieľov:
Krátkodobé (1-3 roky):
Núdzový fond (3 – 9 mesiacov životných nákladov, len pre prípad)
Dovolenka
Záloha na auto
Dlhodobé (4 a viac rokov):
Zálohová platba za dom alebo projekt prestavby
Vzdelávanie vášho dieťaťa
Na začiatok si skúste stanoviť malý cieľ, ktorý vám urobí radosť – napríklad kúpu novej kabelky alebo smartfónu. Ak ho dosiahnete, môže to pôsobiť ako psychologická vzpruha a posilnenie návyku.
Zautomatizujte svoje sporenie
Takmer všetky banky ponúkajú automatické prevody medzi bežným a sporiacim účtom. Môžete si vybrať, kedy, koľko a kam previesť alebo dokonca rozdeliť priamy vklad, aby časť z každej výplaty išla priamo na váš sporiaci účet.
Sledujte, ako vaše úspory rastú
Kontrolujte svoj rozpočet a každý mesiac pozorujte svoj pokrok. Nielenže vám to pomôže dodržiavať váš osobný plán sporenia, ale tiež vám to pomôže rýchlo identifikovať a vyriešiť problémy ktoré so sporením máte. Pochopenie toho, ako šetriť peniaze, vás môže dokonca inšpirovať k tomu, aby ste našli ďalšie spôsoby, ako ušetriť a rýchlejšie dosiahli svoje ciele.